Dlaczego kocham Rio?!

Zwykły wpis

Poplątane ścieżki losu, rzuciły mnie na kilka dni do Rio de Janeiro. Nie narzekam, gdyż Rio to jedno z najpiękniejszych miast jakie kiedykolwiek widziałam i jedno z tych, gdzie (prawdopodobnie …) mogłabym nawet mieszkać. Dlaczego? Jest tyle powodów, że trudno mi uszeregować je wg jakiegokolwiek klucza, a więc nie-po-kolei:

Plaże! Rio żyje na plaży.

Copacabana i Ipanema – te dwie najbardziej znane (i zatłoczone, zwłaszcza w weekendy), ale również wiele innych rozrzuconych wzdłuż granic miasta.

CopacabanaIpanema

Jak plaże to restauracje i dziesiątki  mni-barów serwujących doskonałe owce morza i oczywiście wyśmienitą Caipirinhnię  – czyli narodowy drink Brazylijczyków zrobiony z wódki z trzciny cukrowej (cachaça), limonki, brązowego cukru z trzciny cukrowej i kruszonego lodu.

Copacabana panoramaŚwit na plaży

Cariocas czyli mieszkańcy Rio, kochają sport i zdrowy tryb życia, a więc na plażach i w parkach stoi mnóstwo siłowni dla osób w każdym wieku – niektóre przeznaczone są specjalnie dla „starszych dorosłych”, a główny deptak Rio ciągnący się wzdłuż Avenida Atlantica, od świtu do późnej nocy wypełniony jest piechurami i rowerzystami. Sama Aleja Atlantica w niedzielę zamienia się w deptak – 3 (spośród 6) pasów ruchu jest zamykana i udostępniana wyłącznie dla pieszych.

Siłka 2Instrukcja na siłkę dla młodychSiłka dla seniorów

Atrakcjom sportowym w Rio będę musiała poświ

ecić osobny post, bo na prawdę jest o czym pisać i skąd czerpać wzory.

Na plaży widziałam też „budkę na książki” – czyli miejsce gdzie można zostawić swoją i wziąć cudzą książkę, bez żadnej opłaty.

Budka na książkiBudka 2

Favele – dzielnice biedy, miejsca z definicji ponure i odstraszające dragami i brakiem bezpieczeństwa, a jednak niektóre z nich potrafią wyrwać się z marazmu i niemożności i ze swojej „beznadziei” uczynić atut, a wręcz produkt turystyczny. Tak stało się z m.in. z fawelą Santa Marta. Wydatnie pomógł jej w tym Michael Jackson, nakręcając tam 97r. videoclip do piosenki „Nobody cares about us”: https://www.youtube.com/watch?v=QNJL6nfu__Q  Michael dał „impuls”, ale reszty dokonali sami mieszkańcy – to też temat na osobny wpis.

MJ favela St MartaMJ

CDN…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s