„Przyjdzie dużo, a pokazać trzeba mało!”

Zwykły wpis
„Przyjdzie dużo, a pokazać trzeba mało!”

Wzruszyłam się. Autentycznie. Odgłosy demonstracji  Wolne Media, dało się słyszeć i widzieć już z odległości kilkuset metrów – wuwuzele, pieśni patriotyczne z repertuaru Kaczmarskiego i Kleyffa, przechodnie z flagami i nalepkami KOD, uśmiechy i poczucie wspólnoty.

Na Placu Powstańców Warszawy podobnie – tłumy ludzi (choć mniej niż na marszu w obronie TK), morze flag, atmosfera spokoju i siły czy może „siły spokoju”. To już nie był „piknik rodzinny”. Sytuacja się zmienia i nastawienie ludzi również – żartów było jakby mniej, ale determinacja większa.

Przyglądałam się ludziom, którzy stali wokół mnie i miałam wrażenie, że z każdym mogłabym odbyć długą i ciekawą rozmowę, tym bardziej że wiekiem wszyscy byliśmy mniej więcej zbliżeni. I tu pojawia się pytanie, co z ludźmi 20-30 lat? Czy ich to kompletnie nie obchodzi? Czy może jest to ten prawicowy elektorat młodych ludzi, o którym teraz się tyle mówi?                                 Podczas wieczornego spotkania towarzyskiego (średnia wieku 60+/-), gdzie przebieg dnia był szeroko omawiany, jako że wszyscy demonstrowali, padła teza, iż młodzi ludzie demokrację traktują jak „wodę i powietrze”, czyli jako coś oczywistego co było zawsze i się porostu należy. Tymczasem dla nas, pokolenia ich rodziców, demokracja to wartość, którą z trudem wywalczyliśmy i którą teraz ktoś próbuje nam odebrać. Stąd determinacja i stanowcze NIE!       Mmmm … może i tak. Czyli to nasza zasługa (bo wywalczyliśmy i bo nie epatowaliśmy martyrologią) oraz nasza wina (bo zaniedbaliśmy przekazanie wartości). A może nie przekazaliśmy, bo sami uwierzyliśmy (że demokracja jest jak woda i powietrze).

Po powrocie do domu zajrzałam na FB, gdzie większość moich znajomych zamieściła podobne zdjęcia …

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

A dziś od rana przeszukuję portale informacyjne, w celu przeczytania relacji, podsumowań i analiz. I co znajduję? Podsumowań i analiz brak – może za wcześnie…, za to liczne i szczegółowe relacje z dnia wczorajszego, na największych stronach informacyjnych, oprócz … TVP Info – tam tylko krótka notatka, przykryta już wieloma kolejnymi newsami. Czyżby to już?  Natychmiast przypomniała mi się ballada Wojciecha Młynarskiego z 1981r. pt.: „Przeszkolenie kamerzystów”:

„… Chłopaki,
Problem jest ogólnie taki:
Przyjdzie dużo, a pokazać trzeba mało!”

3 responses »

  1. Już, już… wiesz, ja w tym wszystkim to nie martwię się o te media. Martwię się o te miliony Polaków, którzy z miłą chęcią ukamieniowaliby Lisa lub Kraśkę. Przecież to nienormalne…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s